Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
 
Ogniwa galwaniczne w akumulatorach cechują się przede wszystkim różnymi wartościami generowanego napięcia. Dla naładowanych ogniw mieści się ono w zakresie od 1,2 V dla NiCd i NiMH do 3,7 V dla Li-Po. Bardzo ważnym parametrem jest też gęstość energii, która mówi o tym ile watogodzin można uzyskać z kilograma ciężaru ogniwa. Wartość ta wynosi od ok. 30...45 Wh/kg do ok. 160...250 Wh/kg dla ogniw Li-Ion (litowo-jonowych).
 
Zdarza się, że jest wyrażana również z watogodzinach na litr, gdyż niekiedy ważniejsza jest miniaturyzacja, niż ograniczanie ciężaru projektowanego urządzenia. Zdolność do oddawania ładunku będzie jednak zależała nie tyle od gęstości energii, co od gęstości mocy. W tej kategorii najgorzej spośród po pularnych akumulatorów wypadają ogniwa NiCd (niklowo-kadmowe) a najlepiej: Li-Po (litowo-polimerowe).
 
Należy jednak zaznaczyć, że dostępna moc, a nawet w praktyce dostępna energia zależą od parametrów pracy akumulatora tj. pobierane go prądu i temperatury ogniwa. Wartości poda wane przez producentów zawsze odnoszą się do warunków wzorcowych.
 
Ponieważ w trakcie nieużywania akumulatora i tak zachodzą w nim różne zjawiska chemiczne, z czasem ulega on samorozładowywaniu. Jest to przypadłość przede wszystkim ogniw Ni-MH, które tracą najczęściej ok. 30% ładunku na miesiąc. Ogniwa zużywają się także w trakcie pracy.
 
Stąd ich żywotność określa się w cyklach ładowania i rozładowania. Zawiera się ona najczęściej w zakresie od kilkuset do kilku tysięcy, ale trzeba pamiętać, że czasem ważny jest też stopień
rozładowania, od którego może istotnie zależeć rzeczywista żywotność akumulatora.
 
Czas funkcjonowania akumulatora można również określić w  przewidywanych latach, które zazwyczaj są górną granicą, do której do trwają tylko akumulatory pracujące w bardzo korzystnych warunkach. Naturalnie, do warunków pracy zalicza się też temperatury, których zakres tolerancji różni poszczególne grupy ogniw.
 
Oczywiście, poszczególne rodzaje akumulatorów charakteryzują się różnymi kosztami w przeliczeniu za watogodzinę energii, ale ich ceny znacznie zależą też od producenta i zasto sowanych usprawnień. W zależności od wykonania, będą też różniły się prądem znamionowym, sumaryczną pojemnością i kształtem.

Fotolia 79466936 S2

BIERZESZ NOWY, ODDAJESZ STARY AKUMULATOR !

W związku z powyższym jeżeli masz zużyty akumulator, niezależnie w jakim jest on stanie przywieź go do nas. Nasza firma zutylizuje go BEZPŁATNIE ! Zapraszamy wszystkich którzy chcą zdać stary akumulator do naszego punktu przy ul. Południowej 25A W Szczecinie.