Budowa akumulatora EFB

Budowa akumulatora EFB
5/5 (2)

Będzie nam miło, jeśli zostawisz swoją ocenę!

Krokiem naprzód w stosunku do akumulatorów tradycyjnych są akumulatory EFB (Enhanced Fooded Battery). Innowacja polega na tym, że kratka dodatnia pokryta jest warstwą tak zwanej maty szklanej. Dzięki temu materiał aktywny otrzymuje dodatkowe wsparcie na płycie. Akumulatory wykonane w tej technologii są bardziej odporne na cykle i znacznie lepiej znoszą obciążenia mechaniczne (drgania, wstrząsy). Akumulatory te znajdują częste zastosowania w systemach Start&Stop a w przypadku czwartej już generacji tej technologii.

Budowa akumulatora EFB

Dalsze zmiany konstrukcyjne to przede wszystkim grubsze kratki ujemne, dzięki czemu osiąga się wyższą odporność na korozję, zwłaszcza przy obciążeniu dużymi prądami. Ponadto masa ujemna, dzięki dodatkowi węgla, zostaje zmieniona tak, że osiąga się lepsze przyjęcie prądu, a tym samym lepszą zdolność akumulatora do ładowania.

Nieco zwiększony jest także ciężar zastosowanego ołowiu i zależnie od producenta środki dla podwyższenia jakości dodatniej masy czynnej. W przypadku uszkodzenia lub zużycia akumulatora EFB, można go zastąpić tylko akumulatorem wykonanym w tej samej technologii.