Budowa akumulatora żelowego

Akumulatory żelowe
4.67/5 (3)

Będzie nam miło, jeśli zostawisz swoją ocenę!

W akumulatorach żelowych, elektrolit związany jest dzięki dodatkowi kwasu krzemowego. Całość tworzy masę żelową . Dlatego też akumulatory żelowe określa się także jako akumulatory krzemowo-żelowe.

Budowa akumulatora żelowego

Technologia ta ma kilka zalet w porównaniu ze zwykłymi akumulatorami. Akumulator żelowy dzięki swojej odporności na wycieki może być zamontowany w różnym pozycjach. Również sprawność rekombinacji (wiązania się powstającego tlenu z wodorem w wodę) w akumulatorach żelowych wynosi >95%. Ujemna część masy czynnej w tych akumulatorach jest celowo przewymiarowana, przez co  przeciwdziała się wytwarzaniu wodoru. Można powiedzieć, że elektroda ujemna dzięki temu znajduje się stale w procesie ładowania i dlatego wodór nie może się wytwarzać.

W rzeczywistości nie da się całkowicie stłumić powstawania wodoru z przyczyn elektrochemicznych i z powodu niekorzystnych warunków eksploatacji (wysokie napięcia ładowania i wysokich temperatur). Ponadto wodór wytwarzany jest w małych ilościach podczas korozji płyty dodatniej. Wskutek zupełnie zamkniętej obudowy akumulatora żelowego wytwarzany tlen powoduje nadciśnienie wewnątrz ogniwa, co jest normalnym procesem.

Zawór, który zbudowany jest w sposób hamujący cofanie płomienia, reguluje ciśnienie. Otwiera się on na krótki czas aby mógł ujść nagromadzony gaz. Nawet tak małe ciśnienie może powodować uwypuklenie się ścian obudowy. Tak samo w akumulatorze nie używanym może powstać widoczne zapadnięcie się obudowy i wieczka. Powodem mogą być: lekkie samorozładowanie, ochłodzenie podczas postoju i inne reakcje chemiczne ogniwa.

Akumulatory żelowe

Są odporniejsze na cykliczne rozładowania niż akumulatory tradycyjne i posiadają lepsze zdolności ładowania po głębokim rozładowaniu. Osiąga się to dzięki dodatkowi kwasu fosforowego do mieszaniny żelu. Niestety akumulatory żelowe posiadają bardzo niskie prądy rozruchowe, nie są odporne na wysokie temperatury.