Jak zadbać o akumulator w aucie?

Jak zadbać o akumulator w aucie
5/5 (5)

Będzie nam miło, jeśli zostawisz swoją ocenę!

Każdy kierowca wie doskonale, że konserwacja oraz odpowiednia dbałość o części silnika przyczyniają się do wydłużenia ich żywotności a tym samym uniknięcia konieczności napraw i kosztów z tym związanych. Często jednak nie wiemy jak troszczyć się o poszczególne części i systemy. Jednym z tych, który często budzi w nas niepokój jest akumulator. Sprawdźmy więc na co warto uważać oraz w jaki sposób dbać o akumulator.

Prawidłowe ładowanie

To najskuteczniejszy sposób dbania o żywotność akumulatora. Niestety, wielu kierowców popełnia błędy. Przede wszystkim podejmując się tego kroku pamiętajmy, że akumulator powinien ładować się powoli. W przeciwnym razie elektrolit zbyt mocno się nagrzeje co doprowadzi do zakwaszenia akumulatora.

Poza tym, pamiętajmy, że ładowanie w temperaturze poniżej 5 stopni Celsjusza nie jest w pełni efektywne – lepiej więc wjechać do garażu. Warto również nie dopuszczać do całkowitego rozładowania akumulatora a jeśli do niego dojdzie – nie zostawiać go w takim stanie na długo. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że nawet głęboko rozładowany akumulator może dać się naprawić. Rozwiązaniem, które może pomóc jest odsiarczanie akumulatora. Niestety, jest to usługa, za którą zapłacisz niemało.

Konserwacja i dbanie o czystość

Większość z nas nie myśli o tym aby dbać o czystość akumulatora. Tymczasem to błąd. Specjaliści radzą zgodnie aby pamiętać o jego przecieraniu. Warstwa brudu może bowiem doprowadzić do powstawania tzw. prądów pełzających, przez co akumulator szybciej się rozładuje. Warto również dbać o to, by klemy były odpowiednio zabezpieczone przed śniedzeniem. Możemy zrobić to między innymi za pomocą specjalnych past. Poza tym zawsze zwracaj uwagę czy akumulator znajduje się na swoim miejscu i jest dobrze przymocowany.

Tego nigdy nie rób

Zajmując się konserwacją lub ładowaniem akumulatora należy wystrzegać się popełniania błędów, które mogą zakończyć się wybuchem akumulatora, poparzeniem lub zanieczyszczeniem środowiska. Przede wszystkim pod żadnym pozorem nie należy stawiać akumulatora w pobliżu źródeł ognia. Poza tym nie należy go przechylać ani odwracać do góry nogami. Bardzo ważne jest również nie dopuszczanie do przeładowania akumulatora, które może nie tylko sprawić, że stanie się bezużyteczny, ale nawet doprowadzić do jego wybuchu.

Zadbaj o recykling

Nie da się ukryć, że żywotność akumulatora jest ograniczona i nawet przy odpowiedniej dbałości o urządzenie możemy liczyć się z tym, że przestanie ono spełniać swoją rolę. Co wówczas? Przepisy polskiego prawa obligują nas do recyklingu akumulatorów. Ma to na celu zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska. Na szczęście, nie musimy robić tego na własną rękę. Obecnie na rynku działają firmy, które zajmują się skupem i ich ponownym przetworzeniem.

Podsumowując, prace związane z ładowaniem czy konserwacją akumulatora nie są trudne i nie wymagają specjalistycznej wiedzy. Niemniej jednak nie zapominajmy, że akumulatory powinny być przez nas traktowane z ostrożnością – żrąca substancja, zwana elektrolitem, którą zawierają może bowiem wyrządzić niemałe szkody. Warto temu zapobiegać.