Kontrola akumulatora przed zimą

Kontrola akumulatora przed zimą
5/5 (3)

Będzie nam miło, jeśli zostawisz swoją ocenę!

Zimą nawet drobne zaniedbania mogą unieruchomić auto. Przypomnijmy, co trzeba skontrolować przed pierwszymi mrozami, aby uniknąć kłopotów. Podczas pierwszych mrozów wiele aut zawodzi z powodu zbyt słabego akumulatora lub niesprawnej instalacji elektrycznej. Trzeba pamiętać, że pojemność baterii w temperaturze 0°C spada o 20 proc., a przy silnych mrozach mamy do dyspozycji już tylko mniej więcej 60 proc. jej pojemności nominalnej.

Kontrola akumulatora przed zimą

Dlatego właśnie tak ważna jest kontrola naładowania akumulatora.  Do wykonania tej czynności wystarczy prosty multimetr. Przy okazji za jego pomocą sprawdzimy również napięcie ładowania (kilka minut po uruchomieniu silnika, przy włączonych światłach).

Nie mniej ważna jest też kontrola temperatury zamarzania płynów eksploatacyjnych, w tym przede wszystkim chłodniczego. Wiele osób podczas lata uzupełnia jego poziom wodą.

Jeśli się o tym zapomni, w czasie mrozów może dojść do uszkodzenia nie tylko chłodnicy, lecz także silnika. Ile może kosztować naprawa uszkodzeń spowodowanych przez takie zaniedbanie, lepiej nawet nie myśleć…

Źródło: Auto-Świat