Na co zwrócić uwagę podczas kupowania prostownika?

Wybór prostownika szczecin
5/5 (1)

Będzie nam miło, jeśli zostawisz swoją ocenę!

Każdy z nas miał w swoim życiu sytuację, w której potrzebny był mu prostownik. Niektórzy nie posiadają jednak takiego urządzenia i to dla nich skierowany jest głównie ten artykuł. Podpowiemy wam jak dobrać prostownik do posiadanego przez nas akumulatora. Na początku należy odpowiedzieć sobie na proste pytania: czy wiemy, jaki mamy akumulator? Jaka jest jego pojemność? Czy nasz prostownik powinien mieć możliwość ładowania kilku urządzeń jednocześnie albo kilku różnych rodzajów tych urządzeń?

Podział prostowników.

Jeśli chodzi o podział tego typu urządzeń to jeden z najprostszych to ten, który opiera się na ich budowie. Wyróżniany bowiem:

 • prostowniki standardowe, które są najtańsze oraz najprostsze, a ich budowa oparta jest na transformatorze bez innych, dodatkowych rozwiązań. To urządzenie jest wystarczające, jeśli planujemy używać naszego prostownika tylko do akumulatorów samochodów osobowych. Warto też zwrócić uwagę na dodatkowe zabezpieczenia, które chronią przed zwarciami oraz automatykę.
 • prostowniki mikroprocesorowe to urządzenia nieco bardziej zaawansowane. Procesem ładowania kieruje tutaj bowiem mikroprocesor, co sprawia, że proces ten jest bezpieczniejszy od akumulatora. Ten rodzaj prostownika w odróżnieniu od podstawowego posiada także dodatkowe właściwości takie jak:
  – możliwość ładowania akumulatora bez konieczności odłączania instalacji elektrycznej naszego pojazdu,
  – stabilizację napięcia ładowania akumulatora,
  – automatyczne zakończenie ładowania oraz automatyczną regulację prądu
 • Prostowniki trakcyjne to urządzenia, które dostosowane są do ładowania potężnych akumulatorów urządzeń takich jak wózki widłowe czy auta o napędach elektrycznych.
 • Prostowniki na kilka akumulatorów, niektórzy producenci oferują także urządzenia, które zawierają dwa (i więcej) prostowniki w jednej obudowie, dzięki czemu mamy możliwość ładowania dwóch lub kilku baterii jednocześnie.

Wyróżnia się też podział prostowników, który wynika z rodzajów akumulatorów, do jakich są one dostosowane, czyli prostowniki do akumulatorów kwasowo-ołowiowych oraz żelowych. Warto zwrócić uwagę na to, że prostowniki mikroprocesorowe będą nadawać się do ładowania obu rodzajów akumulatorów.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu prostownika?

Gdy już wiemy jakiego rodzaju urządzenie zamierzamy kupić powinniśmy także zwrócić uwagę na te parametry, które powinny być dopasowane do posiadanego przez nas akumulatora:

 • napięcie zasilające oraz napięcie wyjściowe,
 • rodzaj akumulatora, który może być ładowany,
 • wymiar oraz waga,
 • prąd ładowania szczytowy oraz prąd ładowania skuteczny.

Na naszym rynku występuje pełno urządzeń, które produkowane są zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju. Nim jednak wydamy jakiekolwiek pieniądze na prostownik, który możemy znaleźć na sklepowej półce, warto się zastanowić, czy aby na pewno warto to zrobić. Czasami lepiej bowiem zapłacić trochę więcej i kupić prostownik, który będzie nam służyć bez żadnego problemu przez lata.

Najtańsze prostowniki to koszt około 50 zł.

Tanie nie zawsze będzie oznaczać jednocześnie złe, ale warto przed zakupem takiego urządzenia sprawdzić jego jakość oraz długość gwarancji. Prostowniki te jednak często nie posiadają żadnych zabezpieczeń chroniących nas przed przeciążeniami spowodowanymi ładowaniem akumulatora, który jest całkowicie rozładowany czy też przed zwarciem. Urządzenia, które będą posiadać tego typu zabezpieczenia to wydatek około 100 zł.

Gdybyśmy jednak chcieli zakupić prostownik mikroprocesorowy to należy być gotowym na wydatek ponad 250zł. Decydując się jednak na taki wydatek bardzo prawdopodobnie zakupione urządzenie wyposażone będzie we wszystkie wcześniej wspomniane funkcje dodatkowe.

Podczas zakupu prostownika należy wybrać urządzenie, które będzie dopasowane do parametrów naszego akumulatora. Warto także zwrócić uwagę na to, jak długa jest gwarancja oferowana przez producenta, jakość jego wykonania, opinię o producencie. Warto przed zakupem sprawdzić również stronę danego producenta, różnego rodzaju fora internetowe lub po prostu zapytać się sprzedawcy przed zakupem.